Atıklardan yapılan yılbaşı ağacı büyük ilgi görüyor

Kemer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü'nün çevre temizliği, geri dönüşümün teşvik edilmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla plastik şişe ve metal atıklardan yaptığı yılbaşı ağacı büyük ilgi görüyor.

Plastik şile ve metal atıklardan hazırlanan ağaç, geceleri de dikkat çekmesi açısından ışıklandırmalar yapılarak Atatürk Parkı'na yerleştirildi. Atıklardan yapılan ağacı gören vatandaşlar ve turistler, ağaç önünde fotoğraf çektiriyor.

Daha önce Kollekt uygulamasıyla çöpleri bulunduğu yerden en kısa sürede temizleyen ve derelere yerleştirilen atık tutucu sistem ile denizlerin kirlenmesini engelleyen Kemer Belediyesi, farkındalık oluşturmak ve geri dönüşümü teşvik etmek amacıyla plastik ve metal atıklardan yılbaşı ağcı yaparak adından söz ettirmeye devam ediyor.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamada, “Kemer Belediyesi olarak geri dönüşüme büyük önem veriyoruz. Hem çevre temizliği hem de farkındalık oluşturmak için atıkları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Doğada yaklaşık 450 yılda kaybolan plastik şişeler ve metal atıkları geri dönüşüme kazandırarak yılbaşı ağacına çevirdik. Atatürk Parkı'na yerleştirdiğimiz ağacı ışıklandırdık ki gece de dikkat çeksin istedik. Bu plastik atıklar petrol kaynaklı olduğu için karbondioksit salınımını da etkiliyor ve küresel ısınmayı hızlandırıyor. Doğayı korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için herkesin daha bilinçli olmasını istiyoruz. Kemer Belediyesi olarak biz bu bağlamda geri dönüşüm için güzel projeler üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kemer Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Serap Minta ise çevreye verdiği olumsuz etkilerden dolayı ekosistemin dengesini bozan plastik atıkları en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Minta, Kemer Belediyesi olarak geri dönüşümü teşvik etmek için önemli projeler yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerine değinerek, vatandaşların plastik ve metal atıkları kullanırken daha dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi