CARETTA CARETTALARIN KORUNMASI İÇİN BELEDİYE OLARAK
ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

KEMER BELEDİYE BAŞKANI NECATİ TOPALOĞLU:
“CARETTA CARETTALARIN KORUNMASI İÇİN BELEDİYE OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ.”


Ulupınar Mahallesi Çıralı Köyü'nde “Caretta ceratta ilk yuva” etkinliği düzenlendi.

Akdeniz sahillerindeki önemli caretta caretta yuvalama alanlarından olan Çıralı'da, Kemer Kaymakamlığı ve Kemer Belediyesi öncülüğünde, kamu kurumlarının da katkılarıyla ilk yuva etkinliği gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinlik kapsamında, caretta carettaların yuvalarına ısı ölçer konuldu. Koyulan ısı ölçer ile Akdeniz'deki genel ısınma, deniz kaplumbağalarının üremesine engel olacak yuva içi sıcaklıklarda artış olup olmadığının saptanacağı belirtildi.

Dünya Deniz Kaplumbağaları gününde yapılan etkinliğe, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Kemer Sahil Güvenlik Komutanı Ulvi Gören, Beydağları Sahil Milli Park Müdürü Uğur Torunoğlu, Ulupınar Mahalle Muhtarı Habip Altınkaya, çevreciler katıldı.

Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, düzenlenen programda yaptığı konuşmasında, Çıralı'nın çok özel bir bölge olduğunu söyledi.

Çıralı'nın deniz kaplumbağaları ve doğa turizmi ile özdeşleşmiş bir bölge olduğunu ifade eden Kaymakam Gemici, “Çıralı sürdürülebilir ve eko turizmin güzel bir örneğinin olduğu bölge. Burada caretta carettaların korunması için yürütülen çalışmaların diğer bölgelere de örnek olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum ve Dünya Deniz Kaplumbağaları gününü tebrik ediyorum.” dedi.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, yaptığı açıklamada, Çıralı denince akla ilk olarak caretta carettaların geldiğini söyledi.

Çıralı halkının caretta carettalara ev sahipliği yaptığını belirten Başkan Topaloğlu, “Türkiye'nin en güzel sahilleri arasında yer alan Çıralı'nın önemi çok büyük. Burası, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta carettaların yuvalama alanı. Buradaki halk, yıllardır bu hayvanları koruyor. Caretta carettaların korunması için belediye olarak elimizden geleni yapıyoruz. Her sene Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ile protokol yapıyoruz. 4 tane personel veriyoruz ve gece sabaha kadar sahilde devriye geziyor ve kuş uçurtmuyorlar. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Çıralı Kıyı Koruma Koordinasyon Komisyonu Başkanı Erdal Elginöz ise ısı ölçerin konulduğu yuvanın 45'inci yuva olduğunu belirtti.

Çıralı'daki yuva sayısının geçen seneye göre yüzde 40 civarında artış olduğuna vurgu yapan Elginöz, “2018'de 151 yuva olmuştu. Bu kaplumbağaları markalıyoruz. 2018'de markaladığımız bir kaplumbağa sahile çıktı ve yumurta bıraktı. Yani üç yıl önce gelmiş kaplumbağa popülasyonu burada yeniden yumurtluyor. Bunları yaklaşık 50 olduğunu düşünüyoruz. Bu sene de 150 civarında yuva bekliyoruz.” dedi.
Elginöz, pandeminin yuva sayısına etkisi olduğunu da dile getirerek, “Sokağa çıkma yasağı olduğu için kumsallar boş. Zaten biz Çıralı sahilinde görevliler ve gönüllüler, caretta carettaların rahatça yumurtlaması için devriye geziyoruz. Yumurtlamalar Mayıs ayında başlıyor. İlk yuvadan yavruların 26 Haziran'da çıkmasını bekliyoruz.” diye konuştu.
- YUVALARA BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
Yuvalara bu sene bilimsel çalışmalar kapsamında ısı ölçer yerleştirdiklerine dikkat çeken Elginöz, şöyle konuştu:
“Bu çalışmalar kapsamında iki profesör bize süper vizörlük ediyor. Akdeniz'e kıyısı olan 7 ülke ile aynı anda aynı tarihlerde yuvalara ısı ölçer yerleştiriyoruz. Bu veriler sezon sonunda toplanarak Akdeniz'deki genel ısınma, deniz kaplumbağalarının üremesine engel olacak yuva içi sıcaklıklarda artış olup olmadığını saptayacağız. Bunları Dünya Doğal Kaynakları koruma Birliği'ne (İUCN) ileteceğiz. Onlarda bize deniz kaplumbağalarını korumak için verilere göre yeni prosedürler önerecekler. Türkiye'de bu çalışma, Dalyan, Patara, Çıralı, Akyatan ve Samandağ'da yapılıyor. Çıralı, Akyatan ve Dalyan ile en iyi korunan alanlar olarak seçilmiştir.”
Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Ersan Berberoğlu da Türkiye'de 21 tane caretta caretta yumurtlama sahasından ve 9 tanesinin Antalya sınırları içerisinde olduğunu hatırlattı.
Yapılan çalışmaları tüm dünya ile paylaşarak caretta carettaların korunması farkındalığını artırmak istediklerini ifade eden Berberoğlu, koruma faaliyetlerini öne çıkarmak için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.
Ulupınar Mahalle Muhtarı Habip Altınkaya ise caretta carettaları koruma çalışmaları kapsamında Kemer Belediyesi ile protokol imzaladıklarını söyledi.
Caretta carettaların korunması için Kemer Belediyesinin yoğun çaba gösterdiğini ifade eden Altınkaya, “Kemer Belediyesi 4 arkadaşımızın maaşını ödüyor. Bu bizim için büyük bir değer. Ayrıca yaralı deniz kaplumbağaların tedavisinde bize büyük destek sağlıyor. Belediye veterineri Fevzi Uzun anında müdahalede bulunuyor. Yaptığı desteklerden dolayı Başkan Topaloğlu'na teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Yapılan etkinlik sonrası katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi