ÇIRALI'DA “CARETTA CARETTA ILK YUVA” ETKINLIĞI YAPILDI

Akdeniz sahillerindeki en önemli caretta caretta yuvalama alanlarından olan Çıralı'da “Caretta caretta ilk yuva” etkinliği yapıldı.
Kemer Belediyesinin destekleriyle Dünya Deniz Kaplumbağaları Gününde Ulupınar Mahallesine bağlı Çıralı köyünde yapılan etkinliğe, Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, Kemer Belediye Başkan Vekili Hasan Ali Acar, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Beydağları Sahil Milli Park Müdürü Uğur Torunoğlu, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta carettaların korunması, yumurtlama alanlarının genişletilmesi, insanları bilinçlendirmek adına yapılan etkinlikte, öğrenciler de caretta carettaların önemini anlatan bir oyun sundu.
Etkinlikte konuşan Belediye Başkan Vekili Acar, her canlıyı korumak gerektiğini belirterek, caretta carettaları da korumanın önemine değindi.
Acar, caretta carettaları ‘Denizlerin arıları' olarak nitelendirdiğini ifade ederek, “Arılar olmazsa hayat olmaz. Denizde de caretta carettalar aynı vazifeyi görüyor. Denizde büyük rol oynuyorlar. Kemer Belediyesi olarak yıllardır bu canlıları koruyoruz ve destek oluyoruz. Destek olmaya da devam edeceğiz. Belediye olarak Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi ile caretta carettaları koruma protokolü imzalıyoruz ve dört belediye personeli görevlendiriyoruz. Bu personelimiz Çıralı sahilinde caretta carettalar için gece gündüz nöbet tutuyor. Onları korumaya devam edeceğiz.” diye konuştu.
Etkinlikte, yıllardır caretta carettaların koruyuculuğunu yapan ve yavruların denizle buluşmasını sağlayan gönüllülere emeklerinden dolayı plaket verildi.
Etkinliğe katılanlar daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.
Öte yandan geçen sene tespit edilen 124 yuvadan 3 bin 24 yavru caretta carettanın denizle buluştuğu belirtildi.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi