Evcil hayvanlarda çip dönemi

Kemer Belediyesi Hayvan Barındırma Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde görevli Veteriner Hekim Fevzi Uzun, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği'nin (TVHB) 'Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği' kapsamında, kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip enjekte edilmesinin zorunlu hale getirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yönetmelik kapsamında, sahipli köpek, kedi ve gelinciklere yıl sonuna kadar deri altlarına mikroçip takılarak, elektronik ortamda kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. Hayvanlar, enjekte edilen mikroçip sayesinde sahibinin kimlik ve adres bilgileriyle eşleştirilecek. Bu sayede hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması amaçlanıyor.

Kaybolan veya çalınan kedi, köpek ve gelincikler, takılan mikroçip sayesinde hayvan sahiplerinin adres ve iletişim bilgilerine ulaşılıyor ve hayvanlar sahiplerine geri veriliyor.

Veteriner Hekim Uzun, yaptığı açıklamada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği kedi köpek ve gelinciklerin kayıt altına alınması gerektiğini söyledi.

Mikroçipin kedi, köpek ve gelinciklerde deri altına uygulandığına işaret eden Uzun, “Bu uygulama hayvana hiçbir etki yaratmamaktadır. Bunun artısı daha fazladır. Çünkü son zamanlarda olduğu gibi sokağa terk edilen hayvanların önüne geçilecek ve sahipli hayvanlarını terk edenlere ceza uygulanacak. Tüm bunlar kanunda madde madde yazıyor. İsteyenler Resmi Gazeteden de ulaşabilir.” dedi.

- Hayvan sahipleri belediyeden yardım alabilir

Uzun, mikroçip uygulaması hakkında vatandaşların Kemer Belediyesi'nden de bilgi alabileceğini belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığı mikroçip uygulamasını belediyelere vermedi. Uygulama özel klinik ve tarım ilçe müdürlüklerinde yapılıyor. Kedi, köpek ve gelinciği olan vatandaşlarımız bu yılın sonuna kadar mikroçip taktırmak zorunda. Taktırmayanlara cezai işlem uygulanıyor. Bundan sonra her sahipli hayvan mikroçipli olacak ve karnesi kayıt altında olacak. Hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması için yapılan güzel bir uygulama. Uygulama ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlarımız belediyemize gelerek bilgi alabilir. Vatandaşlarımızı uygulamanın yapıldığı yerlere yönlendirebiliriz.” diye konuştu.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi