KEMER BELEDİYESİ EKOTURİZM ÖDÜLÜ ALDI

Kemer Belediyesi, Uluslararası Ekoturizm Derneği tarafından düzenlenen ekoturizm ödülleri kapsamında “Best Ecological Destination” kategorilerinde layık görüldüğü ödülü aldı.

Tokat Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Uluslararası Ekoturizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Ekoturizm Çalıştayında çeşitli kategorilerde ekoturizm ödülü alanlara ödülleri verildi.

Tokat Dedeman Otel'de yapılan ödül töreninde, “Best Ecological Destination” kategorilerinde yapılan başvuruyu değerlendiren Ekoturizm Derneği, 100'e yakın ülkeden bine yakın aday içerisinden, dünya genelindeki en iyi Eko dostu Ekoturizm ödülünü Kemer Belediyesi'ne layık gördü.

Kemer Belediyesi'nin kazandığı ödülü, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, dernek Başkanı John Bruno'dan aldı.

Başkan Topaloğlu, ödül töreninde yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin en önemli turizm potansiyelleri arasında yer alan Kemer hakkında bilgiler verdi.

Kemer'in deniz, kum ve güneş ile anılmasının yanı sıra ekoturizmle de anılmaya başladığını ifade eden Topaloğlu, “Kemer Belediyesi olarak ekoturizme de önem veriyoruz. “Çıralı plajımız, dünyanın en iyi 10 plajı arasında gösteriliyor. Burası yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğundadır.” dedi.

- ÇIRALI'YA CARETTA CARETTA HASTANESİ YAPILACAK

Topaloğlu, Çıralı plajının devamlı misafirlerinin caretta cerattalar olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Caretta carettalar her yıl Çıralı sahilimize gelerek yumurtalarını bırakırlar. Yılda yaklaşık 4 bin caretta caretta yavrusunu denize ulaşmasını sağlarız. Kemer Belediyesi olarak 5 tane personel görevlendiririz. Personelimiz gece boyunca devriye gezer. Caretta carettaların etkilenmemesi için kimseye sahilde ateş yaktırmaz ve ışık açtırmaz. Yuvaların üzerine özel kafesler konulur. İnşallah doğa harikası sahilimize caretta caretta hastanesi kuracağız. Belediye olarak en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız. Yaralanan caretta carettaları bu hastanemizde tedavi edeceğiz ve doğaya katkı sağlayacağız.”

Başkan Topaloğlu, Uluslararası Ekoturizm Çalıştayının gelecek sene Kemer'de yapılması için katılımcıları Kemer'e davet etti.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi