KEMER BELEDİYESİ ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Kemer Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Kemer Belediyesi Kültür Salonunda yapılan meclis toplantısına meclis üyeleri Ahmet Can, Aslı Bayar Ulukapı ve Özcan Çeliktaş katılmadı.

Başkan Topaloğlu, toplantı öncesi meclis üyelerine gündeme dair bilgiler verdi.

Geçen hafta Kemer bölgesinde yaşanan şiddetli sağanak sonrası vatandaşa yapılan yardımlardan bahseden Topaloğlu, Çamyuva Mahallesi Sarıören mevkisi Hayıtlıgöl bölgesinde vatandaşların sağanak nedeniyle zorluk çektiğini söyledi.

Topaloğlu, yaşanan sağanak nedeniyle bilgiler vererek, “Şiddetli sağanak nedeniyle 30'a yakın evde zarar oldu. Evleri zarar gören ev sahiplerine Kemer Kaymakamlığı ve Kemer Belediyesi olarak yardım eli uzattık. Canla başla çalıştık. Belediye olarak evlerde temizlik yaptık. Eşyalarını tamir ettik. İki gün önce yaşanan sağanak nedeniyle de Beldibi Mahallesinde 4 tane evi su bastı. Burada da vatandaşlarımızın yanında olduk. 85 tane beyaz eşya tamir edildi, 135 halı alınıp yıkandı. 10 baza ve 29 koltuk takımı temizlenerek sahiplerine geri verildi. Bunun yanında gıda yardımı da yaptık. Allah bir daha böyle afetler yaşatmasın.” dedi.

Başkan Topaloğlu, İzmir'de meydana gelen sel nedeniyle de vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kamulaştırmasız el atma davalarında 935 bin lira bir şirkete borçları olduğunu anlatan Topaloğlu, “Yargıtay onaylamış. Peşin yatırmak şartıyla 800 bin liraya anlaştık. Burada belediyemizin 135 bin lira karı oldu.” ifadelerini kullandı.

Önceki dönem Belediye Başkanı Mustaf Gül'ün yaptığı açıklamalar ve bulunduğu iddialarla ilgili de konuşan Topaloğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sayın Mustafa Gül, ‘Belediyenin mülklerini çok pahalıya veriyor. Belediye örnek olmalı' diyor. Belediyenin mülklerinin nasıl kiraya verileceği devlet İhale Kanununun 2886'da yazıyor. 8 tane mülk, Yeni Kemer Belediyespor'a devredilmiş. Bu sekiz iş yerinin belediyeye ödediği yıllık kira 16 bin 962 lira. Belgeler yalan söylemez. Bu iş yerlerini ihaleye çıkmışız. 1 milyon 147 bin liraya gitmiş. Aradaki fark 1 milyon 130 bin lira. Bu para Kemerlinin parası. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.” diye konuştu.

Başkan Topaloğlu, oğlu Osman Topaloğlu'nun hakkındaki iddialara da cevap vererek, “Ben Göynük'de 2004 yılında göreve başladım. Oğlum ise 2002 yılında su sporları yapmaya başladı. Beni ve ailemin mal varlığı ile ilgili elinde bir belgesi olan varsa savcılık orada. Bu konuda ben çok rahatım. Sosyal medyadan yazmak bana göre acizliktir. Sayın Mustafa Gül, ‘Siyasetçiyi ailesi batırırmış' diyor. Ben ailemle gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Eski Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün Çamyuva Mahallesinde yaptığı belediye hizmet binasının yaptığı yerin çocuk parkı olduğuna vurgu yapan Başkan Topaloğlu, “Buraya çocuk parkından başka bir şey yapamazsın. 640 metrekare bina yaptın. Ruhsatı var mı? Yok. Çünkü burası çocuk parkı. Nikah Salonunun da ruhsatı yok. Buraya da bir şey yapamazsın. Bana kanundan bahsetmesin. Eleştirirken önce kendine bakacaksın. Senin o eski zamanların geldi geçti. Herkes gözünü açtı. Göynük Mahallesinde arsa satın aldım diyor. Satsak 30 milyon lira eder diyor. Burası semt spor sahası. Ödediği para taksitle 1 milyon 493 bin lira. Burayı sattıklarında 11 milyon 31 bin lira para alıyor. Bundan bahsetmiyor.” dedi.

Başkan Topaloğlu, eski Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün belediye personelinin mutsuz olduğu iddialarına cevap vererek, “Belediye personelinin 114 gün maaşını ödeyemediğin günleri unutmadık ve personeli düğün salonuna toplayıp ağzına gelen hakaretleri yaptın. Son belediye meclis toplantısında borçlanmayı versinler diye personeli buraya yığdınız. Belediye personeli meclis üyelerine yalvardı bizim borçlarımızı ödeyin diye. 3 defa bankadan kredi çektin ama onları da biz ödedik zaten. Bu günleri çabuk unuttun. Belediyenin kasasında şu anda 10 milyon lira parası var.” ifadelerini kullandı.

Kındılçeşme sahil projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Topaloğlu, söz konusu alanda 6 metrekareyi geçen yapıların yapılamayacağını söyledi.

Topaloğlu, kanuna göre 150 metrede bir büfe yapma hakkının olduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Yapacağımız proje 900 metre uzunluğunda. Buraya 6 tane büfeden fazla bir yapı yapılamaz. Eski dönem belediye başkanı Mustafa Gül de 44 tane büfe yapılacağını ve kimlere verileceğini söylemiş. Biz 6 çıkarıyoruz onlar 44. Buradan çıkan 45 dönüm arsayı kime verecekler diye soruyor. Bu arsa benim değil devletin. Daha önce meclisin iptal ettiği planda hazineye çıkan yer 6 dönümdü. Biz öneri planımızı oy birliği ile onayladık ve Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderdik. Şu anda 45 dönüm yer çıktı. 2016, 2017 ve 2018 yıllarında gelirden fazla gider olmuş. 2016'da gelir 64 milyon, gider 77 milyon. Kemer Belediyesi 13 milyon 429 bin lira zararda. 2017'de gelir 76 milyon 891 bin lira, gider 79 milyon 909 bin lira. 2018'de ise gelir 87 milyon lira, gider 92 milyon lira. Belediye 4,5 milyon lira zararda. 2019 da belediyeye devralınca gelir 106 milyon 651 bin lira, gider 97 milyon 388 bin lira. Ekside değiliz artıdayız. Geçen sene ise gelir 105 milyon 743 bin lira, gider 94 milyon 256 bin lira. Bu meclis Kemer halkının parasını korumak için burada. Mustafa Gül, 22 ayda temsil ağırlama giderlerinden 13 milyon 532 bin lira harcamış. Biz de 1 milyon 725 bin lira harcamışız. Aradaki tasarruf, 11 milyon 806 bin 935 lira.”

Topaloğlu, Asdem Park otel ile ilgili de şunları kaydetti:

“12 dükkan bir otel 275 bin avro. Biz bunları ayırdık ve 5 dükkan ve bir oteli kiraya verdik. 12 dükkanı da sonra verdik. Kemer Belediyesinin yıllık kaybı 7 milyon 674 bin liraydı. 10 yılda bu para 70 milyon lira yapar. Bu para, belediye binasını da yapar, kaymakamlığı da yapar, emniyeti de yapar. Bu para nerede? İnsan eleştiri yaparken azıcık düsturlu olacak. Bu Kemer bizim. Kemer'in aleyhine olacak bir şey bu meclise gelmez.” diye konuştu.

Başkan Topaloğlu'nun konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi.

5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 18. Maddesinin ‘n' bendine istinaden belediye kurumsal logosunun değiştirilerek daha özgün bir tasarım ile Kemer Belediyesinin kimliğini yansıtacak yeni bir logo tasarlanması için logo tasarım yarışması düzenlenmesi konusu oy birliği Turizm Komisyonuna sevk edildi.

Belediyede daha önce sözleşmeli personel olarak çalıştırılan Harita Kadastro Teknikeri Aziz Güneş'in mahkeme sonucuna göre yeniden sözleşmeli personel olarak çalıştırılması ve ücretinin belirlenmesi konusu oy birliği ile kabul edildi.

Arslanbucak Mahallesi 435, 436 ve 439 adalar üzerindeki 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi ile düzenlenen imar komisyonu raporu oy birliği ile kabul edildi.

Kuzdere Mahallesi 478 ada 1 parsel ve 498 ada 9 parsel üzerindeki 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği teklifi ile ilgili düzenlenen imar komisyonu raporu oy birliği ile kabul edildi.

Belediye hüküm ve tasarrufunda bulunan kiralama alanlarının 2020 yılı içerisinde yapılması gereken kiralama iş ve işlemleri, ülkede ve dünyada gelişen pandemi sebebiyle yapılamadığı veya geciktiği için kiracılara tahakkuk edilen ecrimisilin yeniden belirlenmesi önergesi, oy birliği ile Plan ve Bütçe komisyonuna sevk edildi.

16-20 Mart tarihleri arasında Moskova'da düzenlenecek olan MITT Turizm Fuarına belediye personelin katılması önergesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantı sonrası, Kemer Kent Müzesi ve Kındılçeşme sahil projesi ile ilgili meclis üyelerine sunum yapıldı.

Kuzdere Mahallesine yapılacak olan yeni belediye binası ile ilgili de yapılan ön çalışma niteliği taşıyan bir sunum yapılarak meclis üyelerine bilgi verildi.

Bir sonraki meclis toplantısı 3 Mart Çarşamba günü saat 14.00 olarak belirlendi.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi