KEMER’DE ELEKTRİK KESİNTİLERİNE TEPKİ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Son dönemde Kemer'de yaşanan elektrik kesintileri vatandaşı adeta canından bezdirdi. Özellikle hafta sonu saatlerce elektriksiz kalan Kemer ve mahallelerinde yaşayan çok sayıda vatandaş büyük zarar gördüğünü belirtirken, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlar bu konuda tepkilerini göstermek amacıyla, CK Enerji Akdeniz Elektrik Kemer İşletme Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu'nun yanı sıra, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, CHP Kemer İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, Kemer Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez ve yönetim kurulu üyeleri, Kemer Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mehmet Akın, Emekli-SEN Kemer Şube Başkanı Mevlüt Çakmak, Merkez Mahalle Muhtarı Yusuf Salova, Ulupınar Mahalle Muhtarı Habip Altınkaya, Çamyuva Mahalle Muhtarı Rıdvan Vicir, Aslanbucak Mahalle Muhtarı İsmail Uğur, Tekirova Mahalle Muhtarı Mustafa Barış, Yeni Mahalle Muhtarı Münevver Erkal, Beldibi Mahalle Muhtarı Bayramali Talih, Kiriş Mahalle Muhtarı Faiz Çetin, ile esnaf ve vatandaşlar katıldı.

- Bu milletin parasını alıyorsanız, hizmet de yapacaksınız!

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Yaptığımız bu basın açıklaması bir protesto açıklaması değildir. Buradaki çalışan arkadaşlarımızın bu konuda bir suçu yok, onlar var güçleri ile 7/24 çalışıyorlar. Özelleştirme oldu, yatırım olmadı. Bakın iki hafta önce Vali Bey geldi, muhtarlarımız ile bizi topladı. 12 mahallenin muhtarı herkes elektrik dağıtımından şikayet ettiler. İki gündür arkası arkasına kesintiler yaşıyoruz. Gece Antalya'dan geliyorum, saat 23.30'da Beldibi'nin bir bölümünde elektrik yok, Göynük'ün bir bölümünde yok. Kuzdere'de hiç yok. Daha sezon başlamadı. Bir de sezonun başladığını düşünün. Yani sonuç şu. İlgili firma paraları topluyor, cebine koyuyor yatırım yok. Çamyuva'dan pastane sahibi arkadaşım arıyor, ‘başkanım tüm ürünleri çöpe döktüm ne yapacağım' diye. Kasap arkadaş arıyor diyor ki, ‘hocam biz ne yapacağız, biz bittik etleri döktük diye'. İki gün önce gece saat 12.30'da Liman Caddesinden esnaf arkadaşımız arıyor, ‘hocam bizim kepenkler otomatik kapanıyor, elektrikler yok biz hala nöbetçiyiz' diye. Bu bir basın açıklamasıdır. Bu şekilde bir yönetim olmaz. 27 yıl öğretmenlik, 13 yıl belediye başkanlığı yapıyorum, hiçbir kurumun önüne gelip böyle bir açıklama yapmadık. Ama ayıp denen bir şey vardır. Bu milletin parasını alıyorsanız, hizmet de yapacaksınız. Lütfen Kemer halkını duysunlar, zaten millet iki yıldan bu yana pandemi ile ve arkasından savaş ile uğraşırken bir de elektrik kesintileri ile uğraşmanın bir anlamı yok. Yazık. Kesintiler devam ederse elimizdeki yasal imkanların hepsini kullanacağız. Paramızı veriyorsak karşılığında hizmet olarak almak zorundayız.“ dedi.

- Tüm halkımız tedirgindir

KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez ise “Böyle güzel bir turizm yerinde böyle bir sebepten dolayı toplanmak istemezdik. Ama maalesef Kemerimizde yaşanan elektrik kesintileri, SOS vermeye başlamıştır. Kemer turizmin gözbebeği bir şehir olmasına rağmen, şu an yaşanan elektrik kesintileri yaşanacak turizm sezonu ile ilgili çok ciddi endişeler yaratmıştır. Tüm halkımız tedirgindir. Bu anlamda bahar aylarında elektrik tüketiminin en düşük olduğu bir zamanda böyle bir elektrik kesintisi kabul edilemez. Ortaya çıkan elektrik arızalarının giderilmesi, yatırımların çok hızlı bir şekilde yapılması için yetkilileri gerekeni yapmaya davet ediyoruz. Elektrik kesintisi bizleri çok ciddi ve endişeye sevk etmiştir. Yetkilileri tekrar tekrar uyarıyoruz.” diye konuştu.

- İlgililerin sorunu nasıl çözecekse bir an önce çözmesi gerekiyor!

Kemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bolat Ünsal, da yaptığı konuşmasında, “Son iki gündür yaşadığımız kesintilerle ilgili esnafımızdan yoğun şikayet almaktayız. Zaten geçen yıldan sinyal vermeye başlayan olumsuz tablo baharın ilk günleri ile birlikte kendini gösterdi. Esnaflarımızın, market olsun, restoran olsun, pastane olsun birçok ustamızın uğradığı zararlar var. Ürünler dolaplarda bozulmuş durumda. Bu süreçte jeneratörü olan var, olmayanlar var. Daha baharın ilk günlerinde bu kadar problemlerle karşı karşıya kalacaksak bu sezonu nasıl çıkaracağız bunu herkesin oturup düşünmesi lazım. Bu konuda bir suçlama yapmak istemiyorum. İlgililer sorunu nasıl çözecekse bir an önce çözmesi gerekiyor. Sezona hazır girmek istiyoruz. Zaten pandemi ve başka sorunlar her sene turizmi olumsuz etkilemekte. Birde bu sene elektrikle mücadele etmek sorunda kalmayalım.” ifadelerine yer verdi.

- En kesin çözüm yatırım diye düşünüyorum

Muhtarlar adına bir açıklama yapan Çamyuva Mahallesi Muhtarı Rıdvan Vicir, “İki gündür yaşadığımız elektrik sıkıntısı hepimizi çok etkiledi. Bu sadece iki gündür değil, yaklaşık iki buçuk yıldan beri yaşadığımız bir sıkıntı. Özellikle yaz aylarında genellikle bunu yaşıyoruz. Sanırım alt yapıda bir sıkıntı var. Biz bununla ilgili bir alt yapı sıkıntısı olduğunu düşünüyoruz. Mahalle muhtarları olarak sürekli vatandaşlarla bu konuda yüz yüze geliyoruz. Onlarla birebir bu sıkıntıları yaşıyoruz. Herkesin yine aynı sıkıntısı var. En büyük problemin yatırımların olmaması diye düşünüyorum. TEDAŞ'ın 30 yıllık yatırımlarının üzerine şu anda hala bu işletme devam etmekte. En kesin çözüm yatırım diye düşünüyorum.” dedi.

- Esnaflarımız büyük sorun yaşıyor

Emekli-SEN Kemer Şube Başkanı Mevlüt Çakmak da yaptığı açıklamasında, “Biz bu problemin ne olduğunu biliyoruz. Aslında bu problem kamu kuruluşlarının özelleştirilmesinden kaynaklanan bir problem olduğunu biliyoruz. Çünkü daha önce elektrik dağıtım ve üretim işini TEDAŞ yapıyordu. Burdur, Antalya, Isparta bölgesinde bu işi Akdeniz Elektrik A.Ş yapıyor. Bunlar daha çok kar hırsıyla alt yapıya üst yapıya yatırım yapmıyorlar. Bunun sonucunda son iki gün değil, son bir yıldır haftada en az üç defa elektriklerimiz kesiliyor. Esnaflarımız büyük sorun yaşıyor. Esnaf arkadaşlarımız jeneratör yoksa zarar görüyorlar. Onları Tüketici Hakem Heyetine başvurmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Ne dediler?

Hüsnü Ünal / CHP Kemer İlçe Başkanı “En baştan beri özelleştirmeye karşıyım. Özelleştirme devletin malını birine peşkeş çekmektir. Isparta'da daha önce aynı durum yaşandı. Fazla yüklenme olmadığı halde elektrikler kesiliyor. Alt yapı eksikliği büyük sıkıntı. 100 liralık elektriğe 7-80 lira da vergi getirdiler.”

Mehmet Akın / Kemer Sanayi Kooperatifi Başkanı “Sık yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı sanayide iş yerlerimizi açamadık. Bazı esnafın makineleri bozuldu. Bu sorunun bir an önce yetkililerden çözülmesini istiyoruz.”

Murat Gökhan / Çamyuva Mahallesinde otel işletmecisi “ Son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı büyük sıkıntı çekiyoruz. Gece bakım ve onarım çalışması yapılıyor diye diye elektrik kesintisi oluyor. Maliyetlerimiz zaten çok yüksek. Otellerde jeneratör çalıştırıyoruz. Bir günlük kesinti sonucunda zararımız çok fazla. Çamyuva muhtarımız Rıdvan Vicir de ne yapacağını şaşırdı. Bu şekilde devam ederse turizme de büyük etki eder.”

Yusuf Salova / Merkez Mahalle Muhtarı “Bu gidişat iyi değil. Vatandaşlar zor durumda. Evlerdeki aletler bozuldu. Vatandaş sürekli bizi arıyor. Bizde 186'yı arıyoruz. İyi olacağına daha kötü oluyor. Pandemi dediler, savaş dediler, sıkıntı var. Elektrik dersek yine sıkıntı olacak.”

Hacı Yılmaz / Tekirova Mahallesinde Esnaf “Tekirova Mahallesinde 3 gündür elektrik yok. Telefonlarımıza kimse çıkmıyor. Kimse vatandaşla ilgilenmiyor. Millet perişan. Ne olacağı belli değil. Bence arızadan dolayı değil tamamen siyasi bir neden. Buna bir çare bulsunlar.”

Yunus Emre Özdemir / Ulupınar Mahallesi Konaklama İşletmecisi “Elektrik kesintileri nedeniyle büyük zarar görüyoruz. Hem müşteri anlamında hem de kendimiz büyük zarardayız. Aletlerimiz bozuldu. Sürekli elektrik gidip geliyor. Alt yapı ve elektrik sorunu çok fazla.”

Yusuf Maho / Çamyuva Mahallesinde pastane İşletmecisi “Son günlerde doğal afet veya bir doğa olayı olmamasına rağmen elektrikler kesiliyor. Yaptığımız ürünleri imha etmek zorunda kaldık. Minimum zararım 30 bin lira. Bunu yerine koymam gerekiyor. Ne yapacağım bilmiyorum.”

Mustafa Barış / Tekirova Mahallesi Muhtarı “Geçen sene yaz döneminde bir daha enerji sıkıntısı yaşamayacağız diye yazın ortasında elektriğimizi kestiler. İnsanlar bunlara katlandı. İyileştirme yapıyorlar gelecek sene bizim elektriğimize bir şey olmayacak dedik. İyisini beklerken daha kötüye gittik. Esnafı mağdur ettiler. Vatandaş en ufak sorunda bize muhtarlara geliyor. Biz CK'dan kimseye ulaşamıyoruz. Halka nasıl bilgi vereceğiz. CK Akdeniz bize cevap vermek zorunda. Açıklama yapsınlar ki biz de halkımıza ona göre bir açıklama yapalım.”

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi