PANDEMİDE ANTALYA’NIN YILDIZI KEMER OLDU

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kafa Radyo'da Deniz Dikkaya'nın sunduğu Turizm Kafası programında değerlendirmelerde bulundu.
Programda Kemer hakkında kısa bilgiler veren Başkan Topaloğlu, Kemer'in yeşil ile mavinin iç içe girdiği ‘cennet' konumunda bir yer olduğunu ve ilçeye her gelenin ayrılmak istemediğini söyledi.
Topaloğlu, Türkiye'nin en önemli turizm lokomotifleri arasında yer alan Kemer'deki turistik tesislerden bahsetti.
İlçede 502 tane belgeli tesis olduğuna değinen Topaloğlu, “55 bin 404 oda ve 118 bin 655 yatak kapasitesi var. 5 yıldızlı 51 tane otelimiz var. 21 tane 5 yıldızlı tatil köyü, 52 tane de 4 yıldızlı otel ve pansiyonlar var.” dedi.
Görüştükleri otellerin büyük çoğunluğunun Kasım ayının ilk haftasına kadar sezonun devam edeceğini söylediklerini ifade eden Topaloğlu, şu anda Kemer'deki otellerde yer olmadığını kaydetti.
Topaloğlu, Antalya'nın en fazla mavi bayraklı plajın Kemer'de olduğuna vurgu yaparak, “Bu turiste güven veriyor. Turist denizin berraklığını kendisi görüyor ve gönül rahatlığıyla giriyor. Pandemiden dolayı ekoturizme de büyük önem verildi. Çıralı bölgemiz ekoturizm konusunu çok iyi uyguluyor. Yapılaşma çok az. Bungalovlar çok fazla. Bu yıl Tokat'ta düzenlenen Ekoturizm Derneği'nin Ekoturizm ödülleri kapsamında bize bir ödül verildi. Pandemide Antalya'nın yıldızı Kemer oldu. Çıralı'da caretta carettaları anmadan geçemeyeceğim. Burası caretta careettaların evi. Belediye olarak Çıralı sahilinde caretta carettaları korumak için 5 personel görevlendirdik. Gelecek sene burada caretta caretta hastanesi yapmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Kemer'de deniz, kum ve güneşin yanı sıra kış turizmini de canlandırmak için spor turizmine büyük önem verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Kemer'de Run To Sky yarışı var. Denizden 2 bin 365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı'na koşuyorlar. Sea To Sky Enduro Motosiklet Yarışları var. Bisiklet ve yürüyüş rotalarımız var. Ayrıca Phaselis Festivalimiz var. Dünyanın en iyi dalış noktaları arasına yer alan Paris 2 Batığı var. Kemer'de dalış turizmi çok canlı. Misafirlerimiz mavi turlara çıkıyor. Göynük Kanyonumuz var. Kanyonda suyun içinde yürüyüş yapıyorsunuz. Ayışığı Koyumuz çok meşhur. Çalış Tepesinden Kemer manzarasını izliyorsunuz. Olympos Teleferik var. Burada yamaç paraşütü yapıyorlar. Phaselis Antik Kentinden tarihi yolculuğa çıkıyorsunuz. Yanartaş'ta mitolojiye gidiyorsunuz.”
- Avrupalı turisti Kemer'e çekmemiz gerekiyor
Topaloğlu, Kemer'de Avrupalı misafirleri görmek istediklerini ve bu konuda çalışma yapmak gerektiğini dile getirerek, “Kemer'de 90'lı yıllarda Avrupalı turist profili vardı. Avrupalı turisti Kemer'e tekrar çekmemiz gerekiyor. Bu şart. Çünkü Avrupalı turist tatilini 12 ay boyunca yapabiliyor. Golf ve futbol turizmine giremiyoruz. Çünkü Kemer'de buna uygun geniş arazi yok. Avrupalı doğayı seviyor. Kemer'de bu var. Kemer'de turizmi 12 aya yaymamız gerekiyor.” diye konuştu.
Eğitimle ilgi yaptığı çalışmalardan da bahseden Topaloğlu, şöyle konuştu:
“Göynük mahallesinde Türkiye'nin ilk ve tek belde fen lisesi bizdedir. Anahtar teslim ihaleyle yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu, Göynük Belediyesi Atatürk İlkokulu Göynük Belediyesi tarafından anahtar teslim ihaleyle yapıldı. Ünal Aysal öğretmen okulunun yurdu belediyenindir. Ülkede refah düzeyini yakalamak istiyorsak eğitime önem vermeliyiz. Daha önce Göynük Belediyesi zamanında 10 yıl boyunca anaokulundan 8. sınıfa kadar tüm öğrencilerin kırtasiye malzemelerini belediye olarak biz karşıladık ve 3 yıldır da Kemer Belediyesi olarak devam ediyoruz. Bin 200 lise öğrencisini C plakalı araçlarla ücretsiz olarak biz karşılıyoruz. Ahmet Erkal Destek Eğitim Kurs Merkezi açtık. Bu sene meyvelerini aldık ve öğrencilerimiz büyük başarı elde etti. İsteyip yapamadığım tek konu öğrencilere burs vermek. Yasa gereği belediyeler burs veremiyor. Bu konuyu da turizmcilerle konuştuk ve çözüme kavuşturacağız.”

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi