Somalililer erasmus için Kemer’de

Somali Puntland Eyaleti Parlamento Üyesi ve Somali Puntland Eyaleti Parlamento Binası Ekonomik ve Planlama Komisyonu Başkanı Abdi Ahmed Ali ve Puntland Somali Eyaleti Milletvekili Abdulqani Farah Dhaashane, Somali'de Demokrasiyi Desteklemede Diaspora'nın Rolü Konferansı ve erasmus projesi kapsamında Kemer'e gelerek, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu'nu ziyaret etti.

Ziyareti sırasında Abdi Ahmed Ali ve Abdulqani Farah Dhaashane'ye erasmus için Somali'den gelen öğrenciler de eşlik etti.

Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Somali'den Kemer'e eğitim için gelmelerinin kendisini ayrıca mutlu ettiğini söyledi.

Erasmus projesinin önemine değinen Başkan Topaloğlu, “Bu proje sayesinde ülkelerin öğrencileri diğer ülkelere gidiyor ve birbirleriyle kaynaşmaları sağlanıyor. Ülkelerin birbirini tanımasına ve dünya barışına büyük katkısı oluyor. Erasmus sayesinde birbirini tanıyan öğrenciler dünyanın yönetilmesinde ve dünya barışı açısından önemli rol oynayacaktır. Güzel bir çalışma olacak. Biz de bu çalışmayı destekliyoruz ve her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

Puntland Somali Eyaleti Milletvekili Abdulqani Farah Dhaashane de ziyarette yaptığı konuşmasında, Kemer'e ilk defa geldiğini ve Kemer'i çok beğendiğini söyledi.

Kemer'in çok kültürlü bir yer olduğunu ve her yıl çok sayıda kişinin Kemer'i ziyaret ettiğini bildiğini ifade eden Dhaashane, “Gelecekte ailelerimizle Kemer'i ziyaret etmek istiyoruz. İleride Kemer ile kardeş şehir protokolü imzalamaktan da büyük mutluluk duyarız. Benim bulunduğum şehir hayvancılıkla ve elmas madenciliği ile uğraşıyor. Bu konuda ilişkilerimizi geliştirmekten mutluluk duyarız.” diye konuştu.

Somali'nin Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olduklarına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Somali'nin Hint Okyanusu'na büyük bir kıyısı var. Türk balıkçıları buraya gelip balık avlıyorlar. Somali'nin en büyük büyükelçiliği Türkiye Büyükelçiliği ve en büyük üs Türkiye'nin. Somali'den pek çok öğrenci eğitim için Türkiye'ye geliyor. Türkiye'yi seviyoruz. Somali'de ikinci en çok konuşulan dil Türkçe diyebiliriz. Somali'de 20 yıldır yaşanan savaş sonrası Türkiye'nin bize büyük yardımları oldu. Durumlarımızı düzeltmeye başladık. Bu Kemer'e ilk gelişimiz ama son gelişimiz olmayacak. Kemer'deki turizm konusunda tecrübelerinizden faydalanmak isteriz. Öğrencilerimizi buraya gönderip değişik otellerde turizm konusunda staj yapmalarını sağlamak isteriz.”

Somalili heyet, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu'nun emekli öğretmen olmasından dolayı Kemer'e büyük katkılar sunduğunu gördüklerini ve Başkan Topaloğlu'nu kendilerine rol model aldıklarını ifade etti.

Ziyaretin ardından Başkan Topaloğlu ve Somali heyeti hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi