TAHTALI RUN TO SKY POWERED BY CORENDON AİRLİNES YARIŞLARI BAŞLADI

Bu yıl 7'ncisi düzenlenen Tahtalı Run to Sky Powered by Corendon Airlines yarışları başladı.

Kemer Belediyesinin büyük destekleriyle Corendon Airlines'ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Tahtalı Run To Sky Powered By Corendon Airlines yarışlarına 14 ülkeden 400 sporcu katılıyor.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya, Kemer İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Rıza Sönmez, Kemer Barut Otel Genel Müdürü Asım Burak Kıpçak, Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol ve Barut Otel Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut, turizmciler, 2 bin 365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağının zirvesine koşan sporcuları karşıladı.

Zirveye çıkan sporcuları alkışlayarak karşılayan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, turizmi çeşitlendirmek için ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiklerini söyledi.

Sivil toplum örgütleri ile turizmin çeşitlendirilmesi konusunda koordineli çalıştıklarını ifade eden Başkan Topaloğlu, “Kemer Belediyesi olarak elimizi taşın altına koyduk. Gece başlayan yarışta kıyasıya bir mücadele oluyor. Kemer'i daha iyi tanıtmak için yapılan etkinliklerden birisi. Bundan sonraki tüm etkinliklere de belediye olarak destek vereceğiz. Dünyada Kemer gibi bir yer yok. Yapmamız gereken tek şey tanıtım. Turizmi çeşitlendirmek için bisiklet ve Likya Yürüyüş yolu ile ilgili bir çalışmamız olacak. Bu tür organizasyonlar Kemer'de artarak devam edecek.” diye konuştu.

Organizasyon Koordinatörü Polat Dede ise bu sene yeni parkurlarla çok daha kalabalık bir organizasyon olduğunu söyledi.

Dede, toplam 4 adet parkur olduğuna değinen Dede, “Bir tanesi 27 kilometrelik Tahtalı Run To Sky, diğeri 62 kilometrelik Berg Sky Race Kemer'den başlıyor zirvede bitiyor. Tahtalı Run To Sky Çıralı'dan başlıyor zirvede bitiyor. Bir de ilaveten çok daha uzun bir parkur var. Ultra Sky'ı koyduk. O da 116 kilometrelik. Kemer'den başlıyor zirveye çıkıyor ve tekrar Kemer'e geri dönüyor. Kemer coğrafyasının her santimetresini dolaşan bir parkur oldu. Bir de Chimera Run var. İnanılmaz güzel gidiyor. Alternatif sporların bölgemize katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Turizmi 12 aya yaymak en büyük hedefimiz. Sürdürülebilirlik en büyük hedefimiz. Yani bir organizasyonu 1 kere yapıp da bir daha yapmamak bir şey kazandırmıyor. Bir organizasyonu ne kadar uzun süre yaparsak o kadar tanınırlığı artar ve bölgeyi de o kadar tanıtırız diye düşünüyoruz.” dedi.

2015 yılından bu yana düzenlenen organizasyona Kemer Belediyesinin destek verdiğine dikkat çekerek, “Bu sene Kemer Belediyesi ile olan işbirliğimizin en üst noktasındayız. Başkan Necati Topaloğlu'nun vermiş olduğu destekler bu organizasyonun aslında buralara kadar gelmesine sebep olmuş durumda. Yani çok güzel bölgeyi anlayan çok güzel bölgeyi anlatan bir başkan olduğuna inanıyoruz. Necati başkanın ve Kemer Belediyesinin kendisiyle çok daha güzel projelerle tanıtıma biraz daha ağırlık vereceğini düşünüyoruz. Çok güzel spor etkinlikleri geliyor. Sanatsal etkinlikler de gelecek.” diye konuştu.

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya ise bu tür performans etkinliklerini dünyada ses getirecek etkinlikler olarak gördüğünü söyledi.

Organizasyonda büyük efor sarf eden sporcuları kutladıklarını dile getiren Sarıkaya, “Bu tür etkinliklerin çığ gibi büyüyeceğini düşünüyorum. KETOB olarak biz elimizden geldiğince bu tür organizasyonları destekliyoruz.” dedi.

Kemer Barut Otel Genel Müdürü Asım Burak Kıpçak, organizasyonun Kemer için çok faydalı olduğunu belirterek, bu tür organizasyonların Kemer tanıtımı için gerekli olduğunun altını çizdi.

Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü de organizasyona katılanları 2 bin 365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağının zirvesinde mutlulukla karşıladıklarını ifade ederek, sürdürülebilir etkinliklerin artması gerektiğini kaydetti.

Dört farklı kategoride yapılan yarışlarda, Tahtalı Run to Sky ve Chimera Run etaplarının birincileri de belli oldu.

Deniz kenarından başlayıp 2 bin 365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı zirvesinde tamamlanan 27 kilometrelik Tahtalı Run To Sky yarışını Andrii Lysenko birinci sırada tamamlarken, manzarası ile ünlü Kemer'in Çıralı bölgesinde koşulan 29 kilometrelik Chimera Run'da ise ipi Üzeyir Söylemez göğüsledi.

İki yarışın kadınlar ve erkeklerde ilk 3 sırası ise şöyle oluştu:

Tahtalı Run To Sky Kadınlar

1. Itır Atadiyen – 04.47.48

2. Hacer Uslu – 05.44.45

3. Ezgi Keskin – 05.45.45

Tahtalı Run To Sky Erkekler

1. Andrii Lysenko – 03.44.21

2. Oğuzhan Emre Singer – 04.01.57

3. Servet Mutlu Tozkar – 04.09.53

Chimera Run Kadınlar

1. Kübra Yüksel – 04.08.00

2. Svetlana Çatak – 04.20.04

3. Aysun Yavuzcan – 04.26.15

Chimera Run Erkekler

1. Üzeyir Söylemez – 02.48.45

2. Erhan Çalışkan – 03.02.44

3. Hüseyin Aydın Aktaş – 03.10.36

Zeus'un yazlık mabedi Tahtalı Dağı'nın çevresinde koşulan ve sporculara Zeus'un izinde, gökyüzüne ulaşmak için koşma fırsatı veren Tahtalı Run To Sky Powered By Corendon Airlines'ta 116 kilometrelik Tahtalı Ultra Sky ve 62 kilometrelik Berg Sky Race yarışları devam ediyor.

Bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Sitede gezinmeye devam ederek çerezlerimizin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi